Dlaczego wykonujemy izolacje ścian fundamentowych?

izolacje ścian fundamentowych

Fundament to jeden z najistotniejszych elementów każdej budowli. Powinien być odpowiednio zaprojektowany i fachowo wykonany. Od tego zależy trwałość całego obiektu budowlanego. Aby tą żywotność wydłużyć i przy okazji zachować też inne jego parametry należy wykonać sprawne powłoki ochronne i uszczelniające.

Fundamenty są wykonywane z betonu wylewanego na budowie lub murowane z bloczków. To drugie rozwiązanie jest szczególnie stosowane w indywidualnym budownictwie jedno- i wielorodzinnym. Przyjrzyjmy się bardziej temu zagadnieniu.

Ściana fundamentowa jest wykonywana w strefie przemarzania. Oddziałuje na nią nie tylko woda, ale też wszelkie związki przez nią niesione. Narażona jest na zmiany temperatur i oczywiście mróz. Musi być odporna na nierównomierne osiadania i posiadać odpowiednią wytrzymałość. Obecnie stosowane betonowe bloczki fundamentowe mają zazwyczaj dobrą jakość, chociaż zdarzają się źle wyprodukowane (słabe zawibrowanie, niska wytrzymałość, duża ilość domieszek zmniejszających ich parametry). Do wznoszenia ścian używana jest zaprawa dowożona z węzła betoniarskiego, gotowa zaprawa workowana lub wykonywana na budowie. Bloczki i zaprawy często nie są wodoodporne ani mrozoodporne. W wyniku łącznego oddziaływania wody i warunków atmosferycznych dochodzi do pogorszenia  parametrów, a czasami niszczenia ścian fundamentowych. W przypadku konstrukcji żelbetowych przecieki przez ściany czy inne zniszczenia stosunkowo łatwo można naprawić. Jeżeli chodzi o ściany z bloczków jest to trudne, a często wręcz niemożliwe.

Z tego powodu warto zwrócić uwagę na wykonanie odpowiednich powłok ochronnych czy izolacyjnych. Koszt wykonania takiego zabezpieczenia jest często wielokrotnie niższy od kosztów naprawy. Przed wyborem technologii zapoznajmy się najpierw z rozwiązaniami projektowymi. Można zwrócić się też o pomoc do dostawców technologii izolacji. Kierując się do kilku tego typu firm będziemy mieli jasny obraz, w jaką stronę iść i pozostaje wtedy już tylko kwestia negocjacji ceny.

IZOMARKET na swojej stronie www.izomarket.pl ma zakładkę, gdzie można kierować tego typu pytania. Porada jest bezpłatna, a przy okazji można uzyskać darmową wycenę materiałów i znaleźć wykonawcę tego typu robót.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zadzwoń