OCHRONA HYDROIZOLACJI, ODWODNIENIA, BUDOWNICTWO ZIEMNE

Woda i związki przez nią przenoszone zazwyczaj negatywnie wpływają na konstrukcje i obiekty budowlane. W połączeniu np. z warunkami atmosferycznymi (mróz, wysoka temperatura, nasłonecznienie) jej działanie wpływa na wystąpienie różnego rodzaju uszkodzeń, skrócenie żywotności konstrukcji, a w niektórych przypadkach nawet jej niszczenie. W celu ochrony budowli stosuje się m.in. różnego rodzaju izolacje, jak np. maty bentonitowe IZOTEX lub specjalnie przeznaczone do izolacji budowli ziemnych BENTONITEX, które występują w tej kategorii naszego sklepu.

HYDROIZOLACJA

Każdy system hydroizolacji stawia właściwe wymagania. Dotyczą one nie tylko kwestii aplikacji materiału. Równie ważną rzeczą jest ochrona izolacji. Wymagają jej szczególnie izolacje podziemnych części budowli. Są one głównie narażone na zniszczenia mechaniczne, które mogą powstać w trakcie wykonywania obsypek, ich zagęszczania lub nierównomiernych osiadań (między obsypką i budynkiem).

OCHRONA IZOLACJI – rodzaje

Występują różne systemowe rozwiązania ochrony izolacji. Najczęściej bazują one na kilku materiałach, przedstawionych poniżej.

GEOWŁÓKNINY – to produkty powstałe w wyniku połączenia lub przeplatania włókien syntetycznych. Produkty różnią się, poza zastosowanym tworzywem i parametrami technicznymi, technologią produkcji i gramaturą. Występują w warstwach ochronnych indywidualnie – włókniny igłowane o gramaturze min. 200 g/m2 lub w zestawach z folią – dowolna włóknina o gramaturze min. 100 g/m2. W drugim przypadku zastosowanie włókniny z folią zapobiega nie tylko przed bezpośrednimi udarami, ale także przed skutkami nierównomiernego osiadania.

FOLIE – zazwyczaj w ochronie występują wielowarstwowo: 2xfolia lub folia+geowłóknina. Stosowane są przeważnie folie PE o grubości 0,2 i 0,3 mm.

FOLIE KUBEŁKOWE – produkt powstały z przetłoczenia folii płaskich lub nadawanego od razu w trakcie produkcji kształtu kubełków. Występują w wielu odmianach, różniących się kształtem, grubością, parametrami mechanicznymi i handlowymi. Nie stanowią izolacji. Służą do odprowadzania wody, ochrony powierzchni i wentylacji.

PŁYTY XPS lub EPS – płyty do termoizolacji, stanowią także skuteczną ochronę hydroizolacji.

OCHRONA IZOLACJI – wybór

Wybór materiałów ochronnych zależy od wymogów systemu hydroizolacji lub zastosowanego odwodnienia, a także od kwestii ekonomicznych. Przy wyborze trzeba uważać na pewne rozwiązania np. nie układać folii kubełkowych kubełkami w stronę izolacji bitumicznych typu KMB. Może dochodzić do wbijania się folii w izolację i jej niszczenia. Najprostszą i skuteczną ochroną jest zastosowanie termoizolacji lub zestawu: folia+włóknina.

W naszym sklepie można znaleźć większość omawianych produktów. Poza tym doradzimy jaki system wybrać.

Zadzwoń